5 tipů, jak v létě ochladit halu. Zpříjemněte práci sobě i svým zaměstnancům.

Léto a s ním přicházející horka volají po dovolené a pohodě u vody. I v tomto období je ale potřeba pracovat – stroje na tři měsíce jen tak neutichnou, výroba se nezastaví a procesy se nezpomalí. Jede se dál – tropy, netropy. Je důležité vědět, že základní povinností (dáno zákonem) každého zaměstnavatele je udržet přijatelnou teplotu na pracovišti, ale výhod je daleko více než čistý štít před úřady.

Spokojenost a efektivita
Pokud sdílíte stejnou zkušenost, můžete potvrdit, že spokojenost zaměstnanců se vždy přímo projevila na jejich efektivitě, menší míře stresu a větším množství energie. Tyto tři aspekty představují ideální kombinaci pro větší objem odvedené práce a zvyšování obratu firmy.

Věrnost a vděk
Je obecně známým faktem, že je daleko výhodnější investovat do proškolených zaměstnanců než do hledání těch nových. Odchod kvalitních zaměstnanců kvůli nepříznivým podmínkám na pracovišti představuje velké riziko, kterému se ale dá předcházet. Najít dnes náhradu za pracovníky znamená zdlouhavý a velmi drahý proces.

Prevence nehod 
Snahou každého zaměstnavatele by mělo být vyhnout se zbytečným dramatům a komplikacím. I „pouhé” mdloby z vysokých teplot jsou nepříjemné a můžou se projevit nejen na kvalitě výrobku, ale i provozu nebo dokonce na reputaci firmy. Jste připraveni na to, že se pracovníkovi u těžké techniky zamotá hlava? Těžký úraz nebo dokonce úmrtí na pracovišti je doslova peklo, kterým si nikdo nechce projít.

Regule
Mzdově kompenzační náklady a vysoké pokuty – takový je trest za nedodržení stanovené normy. Na snížený pracovní komfort v důsledku vysoké teploty v hale velmi rády upozorňují odbory. Volba vhodného způsobu zabezpečení teplotního komfortu na pracovišti je plně ve vašich rukou.

Záleží na zvážení očekávání, a na prostorových a finančních možnostech, jak lze danou halu efektivně ochladit.

#1: PRŮMYSLOVÁ KLIMATIZACE
V drtivé většině případů vybíráte z nabídky „konvenční“ klimatizace, přičemž klimatizace je sice výkonnější, ale taky o dost dražší než ostatní uvedené možnosti, ať už se jedná o pořizovací cenu, provozovací náklady. K distribuci vzduchu se musí používat vzduchotechnické rozvody, čímž se dále navyšuje cena a nároky na údržbu. Je důležité myslet i na omezení chodu výroby a náklady způsobené přerušením výroby kvůli instalaci systému. V konečném důsledku pak pořizovací cena i náklady na provoz hned několikrát převyšují jiné možnosti.

#2: ADIABATICKÉ CHLAZENÍ
Adiabatické chlazení neboli adiabatická evaporace je ekologická technologie, která funguje na principu přirozeného odpařování vody. Odpařovací chlazení dodává o objektu čistý venkovní vzduch a zajišťuje vysokou kvalitu vzduchu a jeho správnou vlhkost. Podrobné srovnání AE a konvenční klimatizace naleznete zde.

#3: ODVÁDĚNÍ TEPLA
V objektech s tepelně náročnou výrobu nebo tepelně opracovanými obrobky, které se dochlazují do prostoru haly, je důležité nejen chladit, především ale také horký vzduch odvádět. Extrakce tepla využívá přirozených fyzikálních procesů – horký vzduch stoupá ke stropu tzv. komínovým efektem, odkud je ventilačními turbínami, okny nebo světlíky odváděn pryč z haly.

#4: VENTILACE
Vyvětrat ohřátý vzduch v hale a přivést chladnější venkovní vzduch zní lákavě. Jakkoli může být průvan příjemný, dlouhodobě není pro lidský organismus příliš zdravý. Nachlazené a bolavé svaly na efektivitě nepřidají. Řešením mohou být automatické systémy, které otevírají okna a ventilační otvory mimo pracovní dobu. Doporučuje se také boční ventilace, která je cílena přímo na stůl nebo pracovní místo. Tato řešení ovšem představují pasivní způsob ventilace, který se nevyznačuje vysokou efektivitou a je limitovan venkovními povětrnostními podmínkami jako je vítr a déšť.

#5: STÍNÍTKA
Díky roletám a žaluziím lze zachytit sluneční paprsky ještě dříve, než stihnou ohřát plochy předmětů a vzduch v hale. Ale popravdě – kdo by chtěl svítit za bílého dne? Je to nejen zbytečně drahé, ale pro zaměstnance dlouhodobě frustrující. Přirozené světlo jim, pokud možno, neberte.

#6: MLŽIČE
Mlžiče snižují pocitovou teplotu, ale vytváří vysokou vlhkost. Ta nesvědčí strojům ani lidem a na mokrých plochách vzniká nebezpečí úrazu. Z toho důvodu je lze doporučit spíše pro práci venku.

Které řešení by pro vás mohlo být to pravé? Pro rychlé srovnání prozkoumejte tabulku níže.

Výhody Nevýhody
Chlazení – Klimatizace Intenzivní chlazení Vysoká pořizovací cena, vysoké náklady na provoz a údržbu
Chlazení – Adiabatika Pořizovací cena, nízké náklady na údržbu, ekologické řešení, modulárnost Méně intenzivní chlazení
Extrakce tepla Efektivní pro haly, kde jsou zdroje vysoké teploty Nepřivádí studený čerstvý vzduch
Ventilace Pořizovací cena, efektivní i v zimě Intenzivní průvan škodí zdraví, závislost na povětrnostních podmínkách
Stínítka Pořizovací cena Nedostatek přirozeného světla, náklady na umělé osvětlení
Mlžiče Ideální pro venkovní provoz Vysoká vlhkost, nesvědčí strojům, nebezpečí úrazu

 

Chcete vědět o problematice více nebo se chcete na něco zeptat?