Plynové infrazářiče – efektivní alternativa vytápění hal

Moderní, inovativní, ekonomické a ekologické vytápění. Infrazářiče si vydobyly své místo v rodinných domech, ale především pak ve velkých průmyslových a strojírenských halách. Jejich využití je ale mnohem širší. Právě infračervené záření dodává teplo předčasně narozeným dětem v inkubátorech. Právě infračervené záření zahřívá některé vysokoteplotní sauny. A v neposlední řadě právě infračervené záření používají farmáři a chovatelé k zahřívání kuřat. Už široké možnosti využití naznačují, že jde o opravdu efektivní způsob zahřívání či vytápění. A jak infrazářiče fungují? Jaké jsou jejich hlavní plusy a mínusy?  A kdo jejich vlastnosti opravdu ocení?

Infrazářiče jsou jako šité na míru velkým průmyslovým halám

Vezmeme to od konce a hned si odpovíme na poslední otázku. Tedy kdo opravdu ocení jejich vlastnosti? Jsou to především ředitelé a majitelé velkých továren, rozsáhlých hal a fabriky, správci velkých otevřených prostorů a velkoplošných skladů. Hlavní důvod je jednoduchý. Účinné topení s nízkými náklady a rychlou reakcí. Než se ale dostaneme k samotným vlastnostem, je potřeba vědět, jak infrazářiče fungují.

 

 

Infrazářiče jsou inspirovány samotnou přírodou. Využívají stejného principu jako slunce. Paprsky Slunce dopadají na předměty, budovy, zem i na naši pokožku. Všechny tyto objekty jsou vlivem slunečních paprsků zahřívány. Rozpálená asfaltová cesta, roztékající se kostky ledu v limonádě, spálená pokožka. To vše jsou následky zahřívání slunečními paprsky. Slunce tedy ohřívá předměty, nikoliv vzduch, kterým proudí. Stejně tak fungují infrazářiče. Jejich záření dopadá na povrch předmětů, strojů, podlah i zaměstnanců. Tyto objekty se zahřívají a teprve následně se ohřívá vzduch na základě vyzařování tepla z objektů. Představte si zimní mrazivý den na zasněžených horách a zároveň zářící sluneční paprsky. Přesto, že je zima a reálně je vzduch opravdu studený, máme subjektivní pocit většího tepla. A to právě díky tomu, že nás zahřívají sluneční paprsky. Pokud bychom se přesunuli do stínu, během chvilky nás opět přepadne mrazivá zima.

Neohřívejte zbytečně okolní vzduch, který vystoupá ke stropu

Primárně jde tedy o zahřívání objektů, sekundárně o zahřívání vzduchu. Ten se ohřívá teprve od již zahřátých předmětů – od stěn, stropů, strojů nebo i pokožky lidí. Díky tomu nedochází k cirkulaci vzduchu, ani k víření prachu. Díky tomu je také možné udržet minimální tepelné ztráty. Ve vytopené místnosti způsobem proudění horkého vzduchu tak stoupá teplý vzduch ke stropu. To v praxi znamená vysoké tepelné ztráty. Bránit se proti tzv. komínovému efektu lze destratifikací – narušováním teplotních vrstev a stlačováním horkého vzduchu zpět k podlaze pomocí nízkonákladových destratifikátorů.

 

 

Vysoušení zdiva pak můžeme považovat za další bonus. Zeď při vyšších teplotách vypuzuje vlhkost do okolního prostředí a tím dosahuje lepších tepelně-izolačních vlastností. Celkově pak není nutné celou místnost vytápět na požadovanou teplotu, která by pro zaměstnance znamenala tepelný komfort. Prostor postačí vytopit na teplotu nižší, ale přesto se zachová příjemná pocitová teplota. Výsledkem je tepelný komfort a velká úspora elektrické energie.

Plaťte jen za teplo, které opravdu potřebujete

Infrazářiče jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které zaručují dlouhou životnost. Jejich instalace je snadná a nijak neohrozí provoz. Samotné využívání infrazářičů je pak velmi jednoduché a uživatelsky vstřícné. Infrazářiče se totiž pyšní opravdu krátkou dobou ohřevu. Není potřeba začít vytápět prostory s předstihem jako tomu je například u podlahového topení. Infrazářič reaguje v řádu již několika minut. Co se týče cílení tepla, je velmi variabilní a lze tedy vytápět pouze konkrétní plochy. Sečteno, podrženo – topím a platím, jen, když je to nutné a jen tam, kde chci.

Nehledejte nevýhody a připravte se na přicházející zimu

Ani infrazářiče nejsou bezchybné. Je ale potřeba pečlivě zvážit, zda se jejich „nevýhody“ vůbec dají v průmyslovém prostředí za nevýhody počítat. Jak již bylo zmíněno, infrazářič ohřívá vždy jen konkrétní místo, kde se nachází a kam šíří své paprsky. Pokud tedy necháte ve vedlejší místnosti otevřené dveře, nemůžete počítat, že se také vytopí. Nějaké teplo se tam sice během dlouhého časového horizontu přenese, ale na opravdové vyhřátí to stačit nebude.  V prostředí velkých hal, továren a velkoplošných objektů s tímto efektem ale většinou nikdo nepočítá. Personál se obvykle ve velkém prostoru pohybuje jen na konkrétních místech, jelikož zbývající prostor patří strojům apod. Na své si nepřijdete, pokud je pro vás stěžejní výměna vzduchu. Tu infrazářiče zajistit nedokážou. Vždycky je ale lepší mít na jednu konkrétní věc jedno efektivní řešení, které nezklame. Výměna vzduchu se dá řešit i jinými způsoby, například extraktory, které odvádí kouř, splodiny a prach.

 

 

Venku pomalu přituhuje a tak třeba právě teď je ten správný čas na instalaci infrazářičů. Zajistit příjemný tepelný komfort pro své zaměstnance znamená zajistit jejich výkonnost a udržet zisk podniku. Přes počáteční investice může nakonec pořízení infrazářičů vést i k úspoře. Jde o čisté a výkonné vytápění, které Vám díky své modulárnosti dovolí za celkové vytápění prostoru v konečném důsledku ušetřit. Teplota na pracovišti pomalu klesá paralelně s klesající venkovní teplotou a otázka vytápění musí být rychle vyřešena. Teplotní podmínky na pracovišti řeší i zákon. Pokud své pracovníky necháte pracovat ve velmi chladných teplotách, hrozí Vám pokuta až dva miliony korun.

Toto číslo Vás ale rozhodně dále nemůže strašit – obraťte se nás a pomocí infrazáření zajistíme luxusní tepelné podmínky i pro Vaše zaměstnance!