HVLS destratifikátory

 • Snížení teploty o 7°C v létě
 • Vyrovnání teplotních rozdílů na 2°C v zimních měsících narušením teplotních vrstev
 • Snížení nákladů na ventilaci a vytápění
 • Dálkový přístup a ovládání jednotlivých motorů
 • Výkon až 550.000 m3/hod
 • Spotřeba 150W – max. 850W
 • Otáčky 6 rpm – 280 rpm

Jak to funguje


Cílem konstrukce HVLS destratifikátoru je obvykle přivádět vzduch z ventilátoru směrem odshora až k podlaze. Odtud vzduch teče radiálně a vytváří u podlahy proud ve směru z centra ventilátoru do stran. Pokud vzduch takto proudí ve velkých objemech, je zajištěna dokonalá cirkulaci vzdušniny bez průvanového efektu.

V letním období působí na klima uvnitř objektu zvýšená teplota a vlhkost. Ta je jednak způsobena ohříváním vzduchu zbytkovým teplem strojů a technologických celků, přirozeným průnikem tepla a vlhkosti z venkovního prostředí, v závislosti na vnějším teple a zvýšenou vlhkostí danou charakterem výroby. HVLS ventilátory míchají vzduch v objektu ve velkém objemu a spolu s mechanickou ventilací účinně snižují teplotu. Na zaměstnance díky nízkým otáčkám ventilátoru fouká jemný vánek, který způsobuje snižování množství vlhkosti na pokožce pracovníků.

V zimním období kromě vlhkosti dochází vlivem přirozeného proudění teplého vzduchu při vytápění k velkým teplotním rozdílům mezi podlahou a stropem objektu. Teplý vzduch stoupá od podlahy ke stropu. Tyto teplotní rozdíly, dané poměrem vynaložené tepelné složky na vytápění, s ohledem na větrání, zbytkovým teplem strojů a kvalitou objektu (vnitřním objemem a výškou objektu, izolace stěn, typem okenních výplní, izolace střešní části) mohou dosáhnout značně vysokých hodnot. Výsledkem je chladný vzduch u podlahy a vysoká teplota v podstropní části. HVLS ventilátory v zimním období malou obvodovou rychlostí stlačují teplý vzduch z podstřešní části k podlaze (míchání teplého a studeného vzduchu – proces destratifikace) až na výsledný rozdíl, mezi stropem a podlahou objektu, který činí 2 stupňů, podle kvality zateplení objektu a charakteru výroby.

Jedná se o průmyslové velkoobjemové nízkorychlostní ventilátory (HVLS: high volume – low speed) s rozpětím lopatek od 2,5 do 7 metrů a průtokem vzduchu až 550.000 m3/hod.

Jsou poháněny speciálními bezkartáčovými motory s permanentním magnetem a inteligentní regulací otáček frekvenčním měničem. Jsou opatřeny programovatelnou řídící jednotkou pro ochlazování a destratifikaci objektu, na základě teploty a vlhkosti.

Mají vysokou energetickou účinnost, extrémně nízkou hladinu hluku, krytí IP65 pro různé charaktery výroby a velice nízkou spotřebu elektrické energie.

Otáčky se pohybují v rozmezí 5 – 250 za minutu. Aerodynamický tvar lopatek umožňuje bezprůvanově přemísťovat velké objemy vzduchu uvnitř objektu. Vysoká účinnost re-/cirkulace vzduchu snižuje náklady na vytápění i chlazení. Díky tomu jsou vhodným doplňkem či dokonce adekvátní náhradou potrubních vzduchotechnických systémů HVAC.

Co je tepelná destratifikace

Tepelná destratifikace je jednoduchý koncept, který má velký smysl. V každé budově nebo prostoru, který je ohříván nebo ochlazován, nebo který vyžaduje kontrolu životního prostředí pro zaměstnance, zvířata nebo zařízení, má smysl zvážit teplotní destratifikaci HVLS ventilátory. Proudění vzduchu snižuje pocitovou teplotu. HVLS vytvářejí proudění vzduchu a tím zajišťují ochlazování povrchu lidské těla prouděním a odpařováním (konvektivní a evaporativní ochlazování). Skutečná teplota vzduchu zůstává stejná. Lidé, kteří se nacházejí v těchto oblastech pociťují příjemné prostředí způsobené vzdušným oplachem. Vytvořené klima je vhodné pro produktivní práci, uvolněné nakupovaní, návštěvy veletrhů, sportovaní atd.

HVLS destratifikátory nabízejí významné energetické a finanční úspory, optimalizují výkon systému HVAC, zlepšují kontrolu životního prostředí a úrovně komfortu a působí jako nákladově efektivní řešení ke snížení uhlíkové stopy budov. Každý teplotní stupeň, který není potřeba vychladit, přestavuje úsporu 5% spotřeby el. energie. HVLS ventilátory přinášejí rychlou návratnost investic.

 

HVLS destratifikátory


Jedná se o velkoplošné pomaluchodné ventilátory s lopatkami o průměru 2,5 – 7 metrů, které jsou poháněny speciálními bezkartáčovými motory s inteligentní regulací otáček a programovatelnou řídící jednotkou, pro ochlazování a destratifikaci objektu, na základě teploty a vlhkosti. Díky aerodynamickému tvaru lopatek mají vysokou účinnost, nízkou hladinu hluku, elektrickou odolnost pro různé charaktery výroby a velice nízkou spotřebu.

Destratifikátory pracují ve dvou módech:
1. Letní období: HVLS ventilátory míchají vzduch v objektu ve velkém objemu a spolu s mechanickou ventilací účinně snižují teplotu. Díky nízkým otáčkám ventilátoru dochází k vysoce efektivní cirkulaci vzduchu, která způsobuje snižování množství vlhkosti na pokožce pracovníků a tím je ochlazuje.
2. Zimní období: HVLS ventilátory malou obvodovou rychlostí stlačují teplý vzduch z podstřešní části k podlaze (míchání teplého a studeného vzduchu – proces destratifikace) až na výsledný rozdíl, mezi stropem a podlahou objektu pouhé 2°C. Tím účinně šetří náklady na vytápění velkých stavebních objektů.

POUŽITÍ

Technologie se ideálně hodí pro použití ve výrobních halách, logistických centrech, hangárech, dílnách, letištích, loděnicích, nákupních centrech, hobby marketech, stavebních centrech, sportovních zařízeních, bazénech, veletržních či víceúčelových halách, autosalonech, ale také zemědělství, potravinářství, atd.

 
* Oblast měření ve výšce 1 m od země s rychlostí proudění vzduchu nad 0,3 m/s
** Oblast měření pohybu vzduchu > 0,05 m/s při výšce 1 m od země
*** Průtok vzduchu vypočítaný jako průměrná rychlost vzduchu (m/s) * 3,14 * (3x průměr/2) * (3x průměr/2) * 3600

Srovnání rychloběžných ventilátorů, klimatizace a HVLS

1 RBV – rychloběžné ventilátory
2 HVAC – Heating, Ventilation, Air Condition
3 HVLS – High Volume Low Speed / destratifikátory

Výhody FAIRAIR destratifikátorů:

 • 1. ENERGETICKY ÚSPORNÉ - Ušetří až 40 % nákladů na chlazení, ventilaci a vytápění přiváděním teplého vzduchu dolů na podlahu.
 • 2. ZÁRUKA - Servisní interval 25.000 hodin, který je sledován samotným ventilátorem.
 • 3. NULOVÁ ÚDRŽBA - Žádné převodové stupně, žádný olej, žádné tření. Palubní elektronika eliminuje pohony s proměnlivou frekvencí.
 • 4. INTELIGENTNÍ REGULÁTOR - Rychlost otáček lze snadno nastavit a plynule regulovat na ovladači kontrolního boxu.
 • 5. PODSTATNĚ TIŠŠÍ - Bezpřevodovkový design přináší maximálně tichý téměř neslyšitelný provoz.

Průmyslové, komerční a rezidenční řešení ventilace