Zima Vás nesmí překvapit aneb tipy, jak vytopit průmyslovou halu

Už je to tak. Léto právě skončilo a začíná zima. Ta ale kromě hromady sněhu přináší také zcela jiné požadavky na udržování tepelného komfortu zaměstnanců. Ještě před chvílí jsme vybírali správný typ chlazení a teď už musíme přemýšlet, jak pracoviště efektivně vytopit. Doma už nás mrazivé teploty nepřekvapí. Moderní podlahové topení nebo tradiční krb zajistí příjemnou teplotu a rodinnou pohodu. Vytápění velkých prostorů, skladových, průmyslových a sportovních hal nebo třeba obchodních center ale není jen tak. Velké otevřené prostředí, stroje a pracující lidé kladou specifické nároky na vytápění a staví tak všechny ředitele těchto pracovišť před složitou volbu vhodného druhu vytápění.

Správný systém vytápění ušetří až desítky procent nákladů na vytápění

Pokroková doba 21. století nabízí řadu možností, jak docílit žádané teploty. Co je ale potřeba vzít v úvahu během rozhodování a vybírání konkrétního typu vytápění? Teplota kromě samotných zaměstnanců a jejich výkonnosti ovlivňuje také chod některých strojů. Stejně tak určité skladované produkty mají své teplotní limity. Především ale musíme myslet na finance. A to hned ve dvou ohledech. Náklady na energie jsou důležitá nákladová položka pro každou firmu, která spravuje velký zastřešený objekt a správná volba vytápění může znamenat významnou finanční úsporu. Zároveň platí vztah, že čím větší je hala, tím je větší potenciál úspory nákladů zvolením správného typu vytápění.  Teplotní minima a maxima jsou ale také regulovány zákonem. Porušení legislativních pravidel může vést k pokutě až dva miliony korun.

 

Jaké vytápění tedy zvolit? A jaké jsou vlastně možnosti? Nabízíme 4 tipy, jak zaručeně a efektivně vytopit průmyslovou halu nebo jakékoliv jiné velké otevřené prostory.

  • Podlahové topení – Podlahové topení už dnes zná opravdu každý. V novostavbách rodinných domech již jde o standard. Jeho výhody jsou totiž jako dělané pro rodinné domy a každý z nás v zimě ocení chůzi po vyhřáté podlaze. V prostředí velkých hal je ale už tak neoceníme. Pozitivem je například absolutní prostorová nenáročnost a tedy prostor a vizuální čistota. Na to se ale na většině pracovištích příliš nehraje. Tento systém vytápění je ale také velmi variabilní. Každou místnost lze tak jednoduše přizpůsobit požadavkům, nastavit výkon na rozdílnou teplotu nebo již při instalaci myslet na rozestupy pokládky. Nainstalované řešení se ale pak jen velmi těžko mění. Podlahové topení se usazuje přímo na betonový podklad, je bezúdržbové a nezpůsobuje nežádoucí víření prachu.

 

  • Infrazářiče – S plynovými infračervenými zářiči se již většinou v rodinných domech nesetkáváme, a tak se přesunujeme téměř výlučně na pole komerčních hal. Infrazářiče inspirovány přírodními silami, využívají totiž stejného principu jako samotné Slunce. To svými paprsky ohřívá až předmět, na který dopadají, nikoliv vzduch. Paprsky z infrazářičů tak dopadají na pokožku zaměstnanců, stroje a další předměty. Ty se samy zahřívají a tepelnou energii šíří do okolí. Vytápění pomocí infrazářičů je prostorově nenáročné i plně variabilní. Jeho velkou výhodou je vysoká efektivita a především velmi nízká spotřeba energie. Právě infrazářiče jsou svými vlastnostmi do velkých prostorů nejčastěji ideálním řešením. Dokáží vytopit konkrétní pracovní místa přesně na komfortní teplotu pro zaměstnance. Nízká spotřeba energie, nízké pořizovací náklady a nenáročná instalace se také nezanedbatelně projevuje v celkových nákladech. A přece právě finanční stránka, společně s komfortem zaměstnanců, je většinou ta rozhodující.

 

schema-zarice

 

  • Tepelná čerpadla – Pokud bychom měli jako zdroj energie volit tepelné čerpadlo, v případě velkých hal a továren by to mělo být čerpadlo plynové. Stojí za tím levnější provoz a rychlejší návratnost investice. Plynové tepelné čerpadlo je poháněno plynovým spalovacím motorem a má v sově zabudovaný kompresor. Jeho princip využívá i „odpadní“ teplo, tedy energii ze spalin. Komplikovanější je to s jeho instalací. Ta již vyžaduje předem určený prostor a někdy se přistupuje také k finančně náročnému podzemnímu vrtu. Teprve díky tomuto vrtu a vysokých pořizovacích nákladů se ale tepelné čerpadlo může stát opravdu výhodným, i když nemodulárním, řešením pro nové stavby.

 

  • Teplovzdušné topení – Horkovzdušné jednotky dělíme na plynové s vlastním hořákem a teplovodní s odděleným zdrojem topné vody. V případě plynových teplovzdušných jednotek je vzduch ohříván pomocí výměníku a díky vlastnímu plynovému hořáku se spaliny odvádějí přímo mimo vytápěné prostory. Stejně tak vzduch nutný pro hoření je přiváděn z venkovních prostorů. Teplovzdušné topení je určené především do hal a objektů s nízkým stropem. Vysoký strop v tomto případě znamená opravdu velké ztráty kvůli tzv. komínovému efektu. U tohoto druhu vytápění je tedy nutné důsledně myslet na rozložení místností, není také natolik variabilní jako jeho konkurenti.

 

  • HVLS Destratifikátory – Pokud se bavíme o proudění horkého vzduchu, je důležité brát v potaz teplotní vrstvy. Čím větší hala, tím více teplotních vrstev se nachází mezi podlahou a stropem. High Volume Low Speed destratifikátor, je jak název naznačuje, je podstropní ventilátor, s lopatkami o délce až 7 metrů a nízkými otáčkami v rozmezí 6 – 280 RPM. Tato technologie sice sama o sobě nevytápí, ale velmi efektivně supluje jiným vytápěcím systémům. U podlahového vytápění a vytápění infrazářením stoupá teplo směrem od podlahy ke stropu, přičemž destratifikátor tlačí stoupající horký vzduch zpět k podlaze a zaměstnancům. U systémů, které jsou založeny na proudění teplého vzduchu násobí tato technologie vytápěcí účinek. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem může být až 13 °C, destratifikátor tento rozdíl snižuje až na 2 °C za pomoci minimální energetické náročnosti.

 

Efektivní kombinace infrazářičů a destratifikátoru:

 

Vytápění velkých prostor je složitá otázka a při volbě konkrétního druhu vyhřívání je nutné brát v úvahu desítky až stovky faktorů. Výhody a nevýhody jednotlivých principů stručně vystihuje následující tabulka. Pokud ale stále váháte, jaký typ vytápění je vhodný právě do Vašich prostorů, neváhejte nás kontaktovat.

 

zaric_tabulka-1