Co s klimatizací? Čistit, čistit, čistit.

Jak už jsme se zmiňovali v předchozím článku o chladících metodách haly, klimatizace může být pohodlný a účinný způsob, jak nastavit ideální teplotu na pracovišti. Ale pozor! Je nutno počítat s tím, že bez pravidelného čištění umí na lidském organismu způsobit více škody než užitku.

Zákoník práce říká: „Každý zaměstnavatel má základní povinnost, a to vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a neustále vyhledávat a zároveň odstraňovat potenciální rizika, za které považujeme samozřejmě také mikroklimatické podmínky, tedy vysoké a nízké teploty na pracovišti.” Ano, i nízké teploty mohou být v létě kvůli klimatizaci problém: „Rozdíl vnějších a vnitřních klimatizovaných teplot by neměl překročit rozdíl 5 – 6 °C. Pokud je rozdíl větší, může dojít u náchylnějších osob při přechodu mezi jednotlivými prostředími k nachlazení.”

Nachlazení jako nejmenší problém
Záněty spojivek, angíny, podrážděné sliznice i zablokovaná záda nebo bolavé svaly – klimatizace umí být dobrý sluha, ale zlý pán. Není to ale jen chlad a velký rozdíl vnitřní a vnější teploty, který dovede znepříjemnit pracovní podmínky. Londýnská metropolitní univerzita objevila během svého výzkumu hned patnáct nebezpečných bakterií různých druhů, kterým se v nečištěné klimatizaci velice daří. Co způsobují? Střevní chřipka, infekce, meningitida, průjem, dýchací potíže – tyhle potvůrky vědí, jak otrávit (nejen) morálku mezi zaměstnanci.

Takto vypadá opomíjení údržby klimatizace:

Čištění je drahá sranda
…alespoň pro firmy a velké výrobní haly. V ideálním případě probíhá takové čištění dvakrát ročně, aby se předcházelo zanesení klimatizace bakteriemi, plísní a alergeny – po zimní a letní sezóně. To je, třeba v porovnání s adiabatickými evaporizéry (které fungují na principu přirozeného odpařování vody), náročné časově a především finančně. Vyčištění jediného metru čtvereční budovy vychází na 1200 – 1500 Kč. Tak si to spočítejte.

Co z toho plyne?
Informací jsme vám dali dostatek, závěr už je na vás. Jestli už s klimatizací pracujete a chcete dál pokračovat, doporučujeme důkladnou údržbu a kontrolu podmínek na pracovišti. Jestli se vám naopak klimatizace po přečtení článku jeví jako nevhodná, poohlédněte se po jiných způsobech chlazení.

 

Chcete vědět o problematice více nebo se chcete na něco zeptat?