Stres z tepla a jak ho řešit, než je příliš pozdě

Parné léto a výrobní hala? Unavení zaměstnanci a nízká produktivita? Řešení je hned několik.

Unavení, vyčerpaní a vedrem otrávení zaměstnanci většinou místo produktivní práce blouzní a sní. Sní o práci v příjemně chladné jeskyni, kde jim nepoteče pot z čela a kde nebudou dýchat horký vzduch jako z vysavače. Jeskyni přemístit nemůžete, ale zajistit kvalitnější pracovní prostředí nemusí být takový oříšek. Tady je pár rad, jak udržet pracovní pohodu i v parném létě.

Vytvořte pevnost – Rtuť venkovních teploměrů lítá někde nad třicítkou a teplotu v uzavřeném prostoru je tak potřeba udržet nižší. Než odejdeme ráno z domu, rutinně zavíráme všechna okna a zatahujeme žaluzie. Teplý vzduch se tak nedostane dovnitř domu. Pozavírat celou výrobní halu, nákupní centrum nebo malý obchod ale docela dobře nejde. Co takhle neviditelná vzduchová bariéra v průchozích dveřích? Ideální řešení, které dokáže nejen zachovat stálou vnitřní teplotu, ale zastraší i nežádoucí hmyz, prach a kouř.

(Ne)Zapněte klimatizaci – „Vy nemáte v práci klimošku? Tak to bych nedal!“ Bez klimatizace se v létě prostě nedá žít. Je to ta první věc, kterou zapínáme v autě, v práce nebo třeba v hotelu. Otázkou ale je, jestli nám to chvilkové ochlazení opravdu tak pomáhá. Klasická strojní klimatizace má řadu nevýhod, které působí i na zdraví, potažmo produktivitu zaměstnanců. Výzvou je klimatizaci nezapínat. Můžete tak třeba zkusit méně intenzivní způsob ochlazování vzduchu, který funguje na principu přirozeného odpařování vody.

Ochlaďte prostředí – Pokud jste na relaxační procházce nebo třeba i na cestě do práce, stále máte na výběr, jakou trasu zvolit. Ti z nás, kteří touží po alespoň relativním ochlazení nebo opravdovém letním osvěžení, by se měli dát cestou vody. Tedy hledat fontány, jezera, rybníky a řeky. Ovšem v práci takové vodní ochlazení čeká jen na plavčíky. Ostatní pracovní cesty naopak vedou kolem rozžhavených výrobních strojů nebo třeba rozpálených pecí. Nežádoucí teplo můžete regulovat a odvádět pryč z haly například pomocí extraktorů tepla. Snižte teplotu, zvyšte produktivitu.

Stres z tepla je značný problém v halách, kde jsou zdroje vysoké teploty:

Před noční, po noční – Cesta na noční směnu je v létě mnohem příjemnější než kdykoliv jindy. Venkovní teplota alespoň o pár stupňů klesá a sem tam se objeví i náznak lehkého vánku. Jako v ráji! Pokud jste přes noc doma, můžete si k teplotní pohodě ještě pomoci obyčejným větrákem. Další noční vychytávkou je vypnutí všech elektronických zdrojů tepla jako je počítač nebo televize. Vždyť, kdo se někdy nespálil o rozžhavenou baterku k notebooku! Svým zaměstnancům můžete ale od neúprosného tepla ulevit i ve dne. Výrobní stroje nevypnete, pořiďte funkční větrání. Průmyslové velkoobjemové větráky, neboli destratifikátory, foukají díky nízkým otáčkám příjemný vánek, který je v letních měsících prostě k nezaplacení.

Pokud se i přes veškeré snažení Vaši zaměstnanci cítí stále jako na Sahaře, můžete jim zkusit nabídnout horký čaj. Prý to funguje. Zdá se Vám, že ani obyčejný trik nepomohl? Vymyslíme Vám řešení na míru.