Extraktory tepla


 • Uspoří průměrně 93% provozních nákladů na ventilaci
 • Snižují teplotní zátěž až o 7°C, redukují vlhkostní zátěž
 • Nulová údržba, životnost 25 let, radiální oběžné kolo
 • Prodlužují životnost technologií, budov i materiálů
 • Eliminují emise CO2 a skleníkových plynů, odvádí kouř
 • Generují prim. i sek. úspory a zvyšují produktivitu práce
 • Plně automatizovaný systém čidel a řídících jednotek

Jak to funguje


Základní princip fungování představuje proces bezpotrubního vzdušného oplachu budov. Tento proces je poháněn přírodními fyzikálními silami, které představují: 1. vítr, 2. rozdíl teplot u podlahy uvnitř a hrdla turbíny vně budovy a 3. komínový efekt, který v závislosti na výšce ventilovaného prostoru zodpovídá až za 60% podílu sacího výkonu. Sací výkon je negarantovaný, kvůli nekonstantnosti veličin ovlivňujících chod.

Jedná se o energeticky nejefektivnější střešní systém aktivního přirozeného větrání, velkoobjemové výměny vzduchu a ochlazování vzdušným oplachem velkých stavebních objektů s garantovaným výkonem až 10.000m3/hod.

Regulovatelné ventilátory pracují buď s vysoce účinným EC pohonem a zaručují tak mimořádně energeticky úsporný provoz nebo na bázi obnovitelných zdrojů energie kompletně zdarma!

Ventilační turbíny jsou vynálezem australské společnosti Edmonds z roku 1934. Inovativní technologie je kompletována výhradním dovozcem do CEE v České republice.

Turbíny se skládají z hlavice unikátního tvaru radiálního oběžného kola s odpruženým rámem, který zabraňuje deformacím bočním větrem. Nosného systému s bezúdržbovými zapouzdřenými a jednoduše vyměnitelnými ložisky, stavitelného kloubového hrdla a čtvercové základny.

Dle způsobu použití se turbíny vyrábějí z HI TECH materiálů. V případě turbín pro komerční a průmyslové objekty se jedná o ABS a vysoce odolný námořní hliník.
Celkově je k dispozici nejširší sortiment na trhu 12 typů turbín s až 10 letou zárukou, širokou škálou doplňků a přechody na různé průměry pro všechny druhy střech se sklonem od 0° – 45°.

 

Hurricane

Patentované ventilační turbíny řady HURRICANE slouží výhradně pro použití v komerční sféře a průmyslu. Mají průměr hrdla od 100 mm do 900 mm. Turbíny jsou určené k negarantovanému větrání objektů – odvodu teplého vzduchu, vlhkostí a emisí. Na rozdíl od klasických cibulových turbín má hlavice tvar radiálního oběžného kola s dozadu zakřivenými lopatkami. Patentovaný dvojitý ložiskový systém TANDACO zaručuje vysokou odolnost zařízení při nárazovém větru.

Lopatky mají několikanásobně větší plochu než klasické turbíny, což zajišťuje vysokou dotáčivost zařízení při nízkém větru. Na výsledný sací výkon má velký vliv v kombinaci s tvarem turbíny kromě venkovního větru také komínový efekt. Proto se tato zařízení používají v objektech se světlou výškou nad 5 metrů. Sací výkon lze regulovat mechanickými nebo elektrickými klapkami. Společnost Edmonds, je jediným výrobcem průmyslových ventilačních turbín na světě.

POUŽITÍ

Technologie je vhodná pro téměř všechna průmyslová odvětví, např. plastikářský, kovozpracující, potravinářský a elektrotechnický průmysl, i pro větší prostory, např. logistická a distribuční centra, prodejny nebo sportovní haly. Ale také větrání výrobních, zemědělských a skladovacích hal, sportovních objektů, velkých prodejních prostor, šachet obytných domů, podzemních parkovišť atd.
 

HLAVNÍ VÝHODY PRŮMYSLOVÝCH TURBÍN

 • 1. Stabilita - je dána její speciální konstrukcí a formou radiálního oběžného kola. Turbíny cibulového tvaru jsou od diametru 400 mm náchylné k deformaci bočním větrem.
 • 2. Odolnost - je dána specifickou konstrukcí a speciálními dvojitě zapouzdřenými ložisky. To umožňuje konstruovat diametry 100 mm až 900 mm na rychlost větru až 240 km/h.
 • 3. Pro extrémní a těžké provozy výroby jsou turbíny alternativně vyráběny z vysoce odolného titanového materiálu.
 • 4. Sací výkon - radiální oběžné kolo vykazuje 3krát vyšší účinnost sání než klasická turbína s cibulovým tvarem hlavice. Proto jsou turbíny s radiálním oběžným kolem vhodným řešení pro komerční prostory s výškou stropů 5+ metrů.
 • 5. Exponenciální výkonnost – tzn., že výkon 1 turbíny HC 600 mm odpovídá výkonu 2 turbín HC s diametrem 400 mm.
 • 6. Dotáčivost - lopatky turbíny s oběžným radiálním kolem mají podstatně větší plochu. Proto i při nízkém větru vykazují výrazně vyšší dotáčivost než zastaralý cibulový tvar hlavice.
 

Ecopower

Hybridní turbína vychází konstrukčně z komerční turbíny Hurricane. Průměr hrdla je 400 mm, 600 mm a 900 mm. Má tvar radiálně oběžného kola s dozadu zahnutými lopatkami. Místo ložisek je horní část hlavice spojena s rotorem EC motoru. Motor má minimální tření, a proto vykazuje mimořádné sací výsledky i v přírodním módu pohonu větrem. Konstrukce zařízení zajišťuje plný průtok vzduchu sacím hrdlem. Hybridní ventilátor má maximální sací výkon jak v přírodním, tak v elektrickém módu.

Hybridní turbíny pracují ve dvou módech:
1. Negarantované sání - k pohonu je využívána přírodní energie větru v kombinaci s komínovým efektem a rozdílem teplot ve větraném prostoru.
2. Garantované sání - pohon turbíny EC motorem s elektronickou komutací, který zajistí garantované sání množství vzdušniny za časovou jednotku.

POUŽITÍ

Technologie je vhodná pro téměř všechna průmyslová odvětví, např. plastikářský, kovozpracující, potravinářský a elektrotechnický průmysl, i pro větší prostory, např. logistická a distribuční centra, prodejny nebo sportovní haly. Ale také větrání výrobních, zemědělských hal, sportovních objektů, velkých prodejních prostor, šachet výškových budov, podzemních parkovišť, ventilace sypek, svařoven a montážních hal, skladů pneumatik, lisoven plastů, podzemních skladů vín, atd.
 

HLAVNÍ VÝHODY HYBRIDNÍCH TURBÍN:

 • 1. Bezkonkurenční ne-/garantovaný sací výkon v poměru k příkonu
 • 2. Extrémně nízká hladina hluku bez potřeby tlumiče
 • 3. Bezúdržbový provoz - vysoká stabilita při extrémním počasí
 • 4. Vysoký stupeň krytí vůči vlhkosti – nulová koroze
 • 5. Nízká váha, nízké náklady na rozvody, IP krytí 45
 • 6. Systém regulace a řízení chodu, napájení ze sítě 220V / 50 Hz
 • 7. Rychlá návratnost v 3 směnných a nonstop provozech

Průmyslové, komerční a rezidenční řešení ventilace